Położenie
Grodzisk Mazowiecki leży w centralnej Polsce, na Równinie Łowicko-Błońskiej, na ternie powiatu grodziskiego. Ukształtowanie ma charakter równinny. W bliskim otoczeniu znajdują się urokliwe rezerwaty przyrodnicze jak m.in. Rezerwat Skulski Las, Rezerwat im. Bolesława Hryniewickiego, czy zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Wydmy Międzyborowskie”. Na obszarze samego Grodziska Mazowieckiego znajduje się Park im. hr. Skarbków, a nieopodal centrum zlokalizowane są rekreacyjne tereny zielone, gdzie wypoczywają mieszkańcy. To pełne uroku miejsce, pozwala zrelaksować się.
Komunikacja
Miasto znajduje się blisko głównych szlaków komunikacyjnych kraju i liczących się centrów ekonomicznych. Taka lokalizacja gwarantuje przede wszystkim bardzo dobre połączenie z największym rynkiem stołecznym (30 km do centrum Warszawy). Dogodne położenie umożliwia również łatwy dojazdu do Łodzi, Katowic, Krakowa, Poznania i Gdańska.
Najistotniejsze znaczenie dla rozwoju miasta miało poprowadzenie przez teren gminy autostrady A2 Berlin – Moskwa. Oznaczało to bliskość ważnego ciągu komunikacyjnego, którzy przebiega zaledwie 4 km na północ od Grodziska. Uruchomienie autostrady A2 z pewnością wpłynęło na poprawę atrakcyjności komunikacyjnej gminy i jej terenów inwestycyjnych.
Demografia
Grodzisk Mazowiecki zamieszkuje 29 363 osoby (według danych Głównego Urzędu Statystycznego na dzień 05.07.2015). Największą grupę mieszkańców stanowią kobiety i mężczyźni w wieku od 30 do 39 lat oraz od 55 do 59 lat. W ciągu ostatnich lat widać wzrost liczby mieszkańców, co wynika z dodatniego przyrostu naturalnego oraz dużej migracji.
Infrastruktura
Miasto posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę, która decyduje o komforcie życia mieszkańców. Charakterystyczne dla przestrzeni urbanistycznej Grodziska Mazowieckiego są pozostałości po dawnym charakterze letniskowym miejscowości. Stylowe wille oraz budynek zakładu hydropatycznego przypominają o tych czasach, jednocześnie ciekawie wkomponowane zostały w nowoczesną zabudowę. Miasto posiada nowoczesny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. Jana Pawła II. Na ternie Grodziska znajduje się także interesująco zaprojektowane Centrum Kultury, prężnie rozwijające się. Na obszarze miejscowości rozlokowane są także oddziały najważniejszych banków, a także spożywcze sklepy wielko-powierzchniowe. Planowane jest również wybudowanie galerii handlowej.
Inwestycje
Zostało otwarte w 2008 roku zlokalizowane w ścisłym centrum Grodziska Mazowieckiego. Oprócz atrakcji i organizacji eventów dla dzieci i młodzieży centrum kultury oferuje również kino w którym są grane największe hity w dniu premiery.


W 2012 zakończono rewitalizację Parku Skarbków i Stawów Goliana zmieniając ich oblicze do tego stopnia, że stały się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w naszym mieście. Są to tereny zielone które oferują nie tylko odpoczynek ale również sport i rekreacje poprzez rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych, letniej siłowni w Parku Skarbków oraz boiska do koszykówki i siatkówki na Stawach Goliana.


Grodziska hala sportowa:
Oddana do użytku od 1997 służy grodziszczanom. Hala ma powierzchnię 1250 m2 i 600 miejsc na widowni co czyni ją znaczącym ośrodkiem sportu w Grodzisku Mazowieckim. Odbywają się tam przeróżne wydarzenia o charakterze sportowym, rozrywkowym i kulturalnym
Pływalnie miejska „Wodnik 2000” :
Otwarta w 2000 roku pływalnia ma do zaoferowania duży basen z torami o długości 25m oraz średni basen dla mniej doświadczonych pływaków. Ponadto oferuje zjeżdżalnię wodną, jacuzzi, brodzik dla dzieci, oraz dwie sauny co czyni ją dobrym miejscem do spędzania czasu z rodziną lub znajomymi.
W trakcie realizacji
Galeria handlowa :
Umiejscowiona nieopodal centrum kultury przy ulicy Sienkiewicza zaoferuje mieszkaniom szeroki wybór dóbr bez potrzeby wyjeżdżania do Warszawy czy innych sąsiednich miast. Oddanie galerii planowane jest na grudzień 2016 roku.
Stawy Walczewskiego:
Kolejne tereny zielone po Parku Skarbków i Stawach Goliana rewitalizowane aby znów stały się atrakcyjne. Planowany termin oddania inwestycji na kwiecień 2017 roku.
Hala widowiskowo-sportowa:
Inwestycja obejmować będzie budowę hali na 3 tys. Osób z wieżą widokową, mini obserwatorium astronomicznym i ścianką wspinaczkową. Przebudowany zostanie również skatepark mieszczący się przy ulicy Dalekiej.
Interaktywne centrum edukacyjno-społeczne:
Planowana inwestycja przy ulicy Bartniaka ma zapewnić zajęcia zarówno dla młodzieży jak i dla osób starszych. W obiekcie mają znajdować się sale ćwiczeniowe z nowoczesnym sprzętem tuż obok mediateki, która będzie oferowała e-booki, muzykę, gry edukacyjne i wiele innych.
Budowa parkingów wielopoziomowych typu „parkuj i jedź”:
Mają powstać przy ulicy Żydowskiej i Traugutta aby zachęcić do korzystania z transportu publicznego.
Park przy ulicy Piłsudskiego:
Inwestycja ma na celu zapewnienie atrakcyjnych, ogólnodostępnych terenów zielonych, spełniających funkcje wypoczynkowe, rekreacyjne i estetyczne. Przyczyni się także do poprawienia bezpieczeństwa i usprawnienia komunikacji oraz utrzymania bioróżnorodności. Dzięki realizacji inwestycji powstanie nowoczesna kompozycja urbanistyczna osiedla.
Poprawa ładu przestrzennego na Osiedlu Kopernika:
Realizacja inwestycji ma na celu poprawę ładu przestrzennego terenów miejskich, w szczególności zapewnienie atrakcyjnych, ogólnodostępnych terenów zielonych spełniających funkcje wypoczynkowe,
rekreacyjne i estetyczne oraz sprawnej i bezpiecznej komunikacji. Dzięki realizacji inwestycji powstanie nowoczesna kompozycja urbanistyczna osiedla.
Przedstawione informacje pochodzą z serwisu miasta i gminy Grodzisk Mazowiecki